• PROGRAM

UPOUTÁVKA 

POŘADATELÉ 

FILMY A REŽISÉŘI 

TISKOVÁ ZPRÁVA 

KONTAKTY

Pátek 6. března 2009
Velký sál kina Světozor, od 20.00 hodin

To Die in Jerusalem
Zemřít v Jeruzalémě

Režie: Hilla Medalia (Izrael)

(70 minut)

Stručná anotace: 29. března 2002 je v jeruzalémském supermarketu spáchán další z řady sebevražedných útoků. Jednou ze dvou obětí je i sedmnáctiletá izraelská dívka Rachel Levy. Útočnicí byla stejně stará palestinská dívka Ayat al-Akhras z tábora Duhajšá. Rok nato se režisérka filmu setkává s matkou Rachel, s Abigail Levy, aby se s ní vydala na složitou cestu za pochopením smrti své dcery a diváky na pozadí osobní tragédie dvou rodin provedla problematikou blízkovýchodního konfliktu. Odkrývá při tom propastné kulturní a náboženské rozdíly mezi oběma etniky, ale zároveň také společnou touhu po smíření. Na konci filmu se matka Rachel díky satelitnímu přenosu setká s rodinou Ayat a na chvíli uvěří, že v bolesti nad ztrátou dcer by mohli společně dojít ke katarzi.

Informace o režisérce: Po absolvování výcviku u Izraelských obranných sil (IDF) započala mladá izraelská režisérka a produkční svou kariéru ve Spojených státech, kde získala bakalářský i magisterský titul na Southern Illinois University. Poté pracovala na různých pozicích, mj. i jako produkční několikrát oceněného dokumentu 39 Pounds of Love (39 liber lásky), který získal např. Cenu Ofir, izraelskou obdobu Oscara. Další ceny přišly za snímky Daughters of Abraham (Abrahámovy dcery) a studentský projekt Condition: John Foppe. Světové renomé jí ovšem přinesl až její první dokumentární film Zemřít v Jeruzalémě, který byl promítán na většině významných festivalů a získal mnoho prestižních cen, včetně ceny Georga Fostera Peabodyho a tří nominací na Emmy. Film uvedla v televizní premiéře HBO a poté byl vysílán na mnoha dalších televizních stanicích.

Hilla Medalia nyní připravuje svůj nový film Po bouři, na kterém se opět koprodukčně podílejí Priddy Brothers.

Více informací na: www.todieinjerusalem.com  www.hillamedalia.com

Pondělí 9. března 2009
Velký sál Městské knihovny, od 19.00 hodin

In the Name of the Son
Ve jménu syna

Režie: Harun Mehmedinovic (American Film Institute, Los Angeles, USA)

(25 minut)

Cena na Festivalu Angelus: Audience Impact Award sponsored by Maryknoll Productions and Fujifilm (cena diváků)

Stručná anotace: Tarik, bosenský muslim a bývalý voják v bosenské válce, emigruje do Spojených států, aby zde už provždy zapomněl na svou minulost. O několik let později se však u jeho dveří objeví muž, který jej žádá o nevšední „laskavost“: chce zemřít jeho rukou....

Příběh ale započal o osm let dříve v Bosně, kde Tarik a jeho nejlepší přítel Milan, srbský přeběhlík, padnou do srbského zajetí. V očekávání rozsudku Milan zjistí, že velitelem jednotky je jeho vlastní otec. Ten, když odhalí synovu zradu, vyzve jej, aby se vykoupil tím, že zabije svého nejlepšího přítele Tarika. Milan to odmítne a jeho otec ho v návalu vzteku zabije. Tarika ovšem nechá žít. Při návratu do přítomnosti nacházíme Tarika již ve Spojených státech, kde potkává Milanova otce, který jej žádá, aby ho zabil. Tarik tak musí vyřešit dilema mezi touhou po pomstě a lidskostí.

Informace o režisérovi: Harun Mehmedinovic (1983) strávil velkou část dětství v Sarajevu, ve městě, které se bezmála na čtyři roky ocitlo v obležení. Po skončení bosenské války v roce 1996 se s rodinou přestěhoval do Spojených států a začal pracovat jako nezávislý designér. Obdržel několik významných mezinárodních ocenění za webový a grafický design, včetně uznání amerického Senátu v roce 1998. Harun získal bakalářský titul na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kde vystudoval scenáristiku a divadelní režii. V roce 2007 zakončil svá studia magisterským titulem v oboru režie na Americkém filmovém institutu. Za svůj film Ve jménu syna získal mj. cenu Franklina J. Schaffnera.

web: www.harunmehmedinovic.com

 

Small Change
Malá změna

Režie: Anna McGrath (Victorian College of the Arts, Melbourne, Australia)

(7 minut)

Cena na Festivalu Angelus: Triumph of the Spirit Award sponsored by the Peter Glenville Foundation

Stručná anotace: Tento krátký film ukazuje, jak jednoduše dokáží děti najít trochu štěstí uprostřed bolesti. Poté co rodinu opustí maminka, ocitají se tatínek, starší syn a šestiletá Sophie v naprosto nepřehledné nové situaci. Uprostřed stresu a hádek vypadne Sophii její první zoubek a ona uvěří v jeho čarovnou moc. A věci se náhle začnou měnit...

Informace o režisérce: Anna McGrath byla filmem fascinovaná již od dětství. Od roku 2005 pracovala na různých pozicích ve společnosti Melbourne Film Industry, především v grafickém oddělení krátkých a televizních filmů. Tyto praktické zkušenosti ji dovedly k nápadu točit své vlastní filmy. Nakonec vystudovala School of Film and TV na Victorian College of the Arts v Melbourne a roku 2007 absolvovala právě filmem Malá změna, za který obdržela cenu za nejlepší absolventský film.

 web: www.psfilmfest.org/festival/film/detail.aspx?id=20090&FID=37

The Replacement Child
Nechtěný

Režie: Justin Lerner (University of Southern California, Los Angeles, USA)

(25 minut)

Cena na Festivalu Angelus: Director's Choice Award (cena režisérů)

Stručná anotace: Za napadení otčíma strávil Todd Turnbull rok v nápravném zařízení pro mládež. Věřící a odhodlaný neřešit konflikty agresí se vrací zpátky do rodného města, kde vyhledá svého nejlepšího přítele z dětství Michaela. Ten díky náboženskému přesvědčení své rodiny umírá bez lékařské pomoci. Todd se musí rozhodnout: nechat zemřít svého přítele nebo vzít věci do svých rukou a porušit tak slib, že se už nikdy neuchýlí k žádnému násilí.

Informace o režisérovi: Justin Lerner (1980) získal svůj bakalářský titul na Cornellově universitě v Ithace za práci o filmech a filozofii Andreje Tarkovského. Poté strávil rok ve Španělsku jako učitel angličtiny a spisovatel na volné noze. Studia pak dokončil na Kalifornské univerzitě v oboru filmová režie. Jeho absolventský film Nechtěný si odbyl svou premiéru v roce 2007 na Telluride Film Festival a od té doby sbírá jednu cenu za druhou (např. studenstkou obdobu Emmy za nejlepší režii).

web: www.twelve34films.com www.thereplacementchild.com 

In Between
Mezičas

Režie: Jose E. Iglesias Vigil (Polish National Film School, Łódź, Polsko)

(17 minut)

Cena na Festivalu Angelus: Production Excellence Award sponzored by Mole-Richardson Stručná anotace: Je mezi osamělostí a láskou místo pro upřímnost? Alicia neplánovaně otěhotní, a rozhodne se dítě si ponechat. Její přítel Mateusz s tímto rozhodnutím nesouhlasí, protože je přesvědčen, že dítě nemůže být jeho. Po střetu s partou mladíků, kdy jednomu z nich zachrání život, přehodnotí svůj vztah k přítelkyni i k jejímu dítěti.

Informace o režisérovi: Jose E. Iglesias Vigil (1972) se narodil ve španělském Oviedu. Vystudoval režii na filmové škole v polské Łódźi. Jeho první krátký film Through the Clouds (Skrz mraky) získal cenu Dia D´Asturies na 40. Mezinárodním festivalu v Gijonu a jeho dokumentární film Fulfillment (Naplnění) získal speciální cenu poroty na Mezinárodním festivalu filmových škol v Mnichově. Jeho film Mezičas zase vyhrál cenu za nejlepší film na Varšavském filmovém festivalu a získal také cenu za nejlepší herecký výkon na festivalu ve španělském Benicassim. Jako jediný se již představil českému publiku na Fresh Film Festivalu v Karlových Varech v roce 2007.

web: www.filmweb.pl/f490580/Pomiędzy,2006

 

A Sheep on the Roof
Ovce na střeše

Režie: Rémy Schaepman (Institut of Saint Genevieve, Paříž, Francie)

Cena na Festivalu Angelus: Čestné uznání poroty za animaci

(7 minut)

Stručná anotace: Nudnému pařížskému úředníčkovi se najednou obrátí život naruby: na střeše protějšího domu z ničeho nic přistane ovce. Tento surrealistický výjev vytrhne hlavního hrdinu na chvíli z jeho stereotypu. Ovšem po čase se opět projeví jeho stará nátura.... Informace o režisérovi: Po dokončení střední školy začal Rémy (1986) studovat užité umění v Paříži. Pak studoval dva roky animaci a získal diplom na Institutu sv. Genevievy, kde také natočil svůj první krátký film Ovce na střeše. Tento film zatím získal dvě ceny: jednu v Paříži na studentském filmovém festivalu a druhou na Babelgum on-line festivalu ( www.babelgum.com ). 

web: www.metacafe.com/watch/yt-lSbvdPXuVp0/a_sheep_on_the_roof/

 

DEFACE
VANDALOVÉ

Režie: John Arlotto

 

web: http://www.defacemovie.com/